Kapat

Ülkemizdeki gemi söküm faaliyetleri Cumhuriyet öncesi tarihlerde yapılmaya başlayan bir faaliyettir.

Ülkemizdeki  ilk Gemi sökümü faaliyetleri bozmacı İlhami Selçuk SÖKER tarafından Balat Hızır Çavuş Köprübaşı Bereket Sokağı sahilinde (Haliç) başlatılmıştır.1925 yılında BANDIRMA vapuru ve ERTUĞRUL yatı ve birçok gemi bu bölgede sökülmüştür.

Ayni senelerde  Hasköy’de Avram KOHEN tarafından yabancı gemilerin sökümü yapılmıştır.

 

Bu bölge  sonraki  yıllarda  İlhami Selçuk  SÖKER  tarafından derneğimiz ilk kurucu başkanlarından olan, Şadan KALKAVAN ile kardeşi Aynur KALKAVAN’a devredilmiştir.

Aynur KALKAVAN sonraki yıllarda halen faaliyette bulunulan gemi söküm bölgesinde KALKAVAN Gemi söküm tesisleri adı altında, 2008’li yılına  kadar faaliyetlerini sürdürmüştür.

1970 yılına kadar,  bu bölgede devam eden faaliyetler Haliç’in konumu nedeniyle sona erdirilmiştir.

1970 yılı ortalarında Aliağa’da bugünkü LİMAŞ iskelesi ve sahilinde Ahmet  KARAMANCI  tarafından 2 adet geminin  sökümü yapılmıştır.

1976 yılında, EGE denizi Çandarlı körfezi Aliağa taşlı burnu ile Ilıca burnu arasındaki sahil şeridi ve 600 dönümlük arazi Bakanlar Kurulu Kararı ile Gemi Söküm Bölgesi olarak ilan etmişlerdir.

1977 yılında Aliağa Gemi Söküm bölgesinde ilk sökülen gemiler, Manisa, Çoruh gemileri, Batman, Turgut Reis tankerleri ve Ankara yolcu gemisi olmuşlardır. Bu ve benzeri Türk bayraklı gemilerin yanı sıra o zamanlar Çelik izabe fabrikalarının hurda ithal lisanslarına istinaden ithal edilen yabancı bayraklı gemilerin de sökümüne başlanmıştır.

 

Sadıkoğlu , Verel , Öge  , Niğdeliler , Kalkavan Gemi sökümün  ilk firmalardır.

Gemi söküm faaliyetleri 1986 yılında çıkarılan gemi söküm yönetmeliği ile yasal çerçeveye alınmıştır.