GEMİ GERİ DÖNÜŞÜM TESİSLERİNDE “AB GEMİ GERİ DÖNÜŞÜM TESİSLERİ LİSTESİ” DENETİMLERİNE BAŞLANDI

GEMİ GERİ DÖNÜŞÜM TESİSLERİNDE “AB GEMİ GERİ DÖNÜŞÜM TESİSLERİ LİSTESİ” DENETİMLERİNE BAŞLANDI

2013 yılında yayımlanan Avrupa Birliği  Gemi  Geri  Dönüşüm  Yönetmeliği kapsamında, Avrupa Gemi Geri Dönüşüm  listesine  dahil   olmak için müracaat eden firmalarımızın denetimlerine başlandı.

İlk denetimler AB Komisyonu tarafından yetkilendirilen DNV GL  tarafından yapıldı. Denetimlere Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü uzmanı gözlemci olarak katıldı.

Heyet 4-8 Haziran 2018 tarihleri arasında,   AB Komisyonuna müracaatlarını tamamlayan 7 firmamızdan ikisi ve Bölgede merkezi Atık Yönetimi yapan   Derneğimizde denetim ve  incelemelerde bulundu.

6 Haziran 2018 tarihinde, Derneğimizde yapılan toplantıda, Hurda gemilerde Atık Yönetim uygulamaları konulu sunumun ardından uygulamalar ile ilgili görüşmelere geçildi ve heyet tarafından yöneltilen  sorular cevaplandırıldı. Heyet, aynı gün  Atık Yönetim  faaliyetlerimiz  kapsamında atıklarımızın geri dönüşüm ve bertarafının sağlandığı bölgemizde önemli bir tesis olan  SÜREKO /KULA tesislerini   ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Heyet 8 Haziran 2018 tarihinde derneğimiz geçici depolama alanlarında incelemeleri müteakip, bölgemizden ayrıldı.

Bölgemizde denetim ve incelemelerde bulunan heyet denetim ve inceleme sonuçlarını bir rapor halinde AB Komisyonuna sunacaktır.

Önümüzdeki dönemde, AB Komisyonuna müracaatlarını tamamlayan diğer firmalarımızın denetimleri planlanarak yapılacak, yeni müracaatlar AB Komisyonu tarafından değerlendirilmeye alınacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş
Yukarı Çık