Pakistan Kalkınma Bakanlığı Ziyareti

Pakistan Kalkınma Bakanlığı Ziyareti

PAKİSTAN KALKINMA BAKANLIĞI  ZİYARETİ

Pakistan’ın Baluchistan Eyaletinde kain Gaddani Gemi Söküm Sanayii tesislerinin Baluchistan Eyalet Hükümeti , bu bölgedeki  gemi sökümü tesislerinin uluslararası standartlara getirilmesi amacıyla modernizasyon ve ıslah süreci başlatmış bulunmaktadır. Bu  kapsamda ; Baluchistan Kalkınma İdaresi heyeti Kalkınma Bakanı Dr. Hamid Khan Achakzai  başkanlığında 02 Ekim 2017 tarihinde tesislerimizi ziyaret etti.

 

Heyetin ziyaret sebebi bölgedeki  rehabilitasyon çalışmaları kapsamında tesislerimizde en iyi uygulamaları görmek ülkemizin tecrübelerinden faydalanmak ve Baluchistan’daki projeye, kamu özel sektör ortaklığı/yap işlet devret modelleri çerçevesinde Türk özel sektörünün yatırım yapması olanaklarını araştırmaktır.

Yönetim Kurulu Başkanı Gün Alp ERDİL ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Heyete Ersin ÇEVİKER tarafından Türk gemi geri Dönüşüm Sektöründeki  uygulamalar  konulu sunum  yapıldı.

Pakistan heyeti tarafından Pakistan gemi söküm tesislerindeki çalışma koşulları ile ilgili olarak videolar paylaşıldı. Yapılan sunumda Pakistan’a yatırım yapacak özel sektöre sağlanacak vergi-kiralama vb avantajlar anlatıldı.

Heyete  saha  çalışmaları izletildi. Prosesler hakkında bilgiler verildi.

Toplantının kapanışında söz alan Kalkınma Bakanı Dr. Hamid Khan Achakzai  ve heyet üyeleri Türkiye’nin kardeş bir ülke olarak görüldüğünü öncelikle yatırım imkanlarının Türkiye’ye sunulması kararı alındığı, gördükleri değerlendirildiğinde Türkiye’nin bu sektörde Dernek çatısı altında çok iyi organize olduğunu, makineleşmesinin ileri boyutta olduğu,  faaliyetlerinin Avrupa Birliği’ne uyumlu olduğu ve ülkelerinin de kardeş ülke Türkiye’nin destekleri ile bu seviyeye gelme kararlılığında olduklarını ayrıca gösterilen misafirperverlikten çok mutlu  olduklarını  ifade etti.

Derneğimizce yapılan açıklamada ise kardeş ülke Pakistan heyetinin bu üst düzey ziyaretlerinin memnuniyetle karşılandığını, yatırım olanaklarını üyeleri ile paylaşacaklarını ifade ettiler.

Heyet

Dr. Hamid Khan Achakzai                    Bakan (Planlama ve Kalkınma/BDA)   

Dr. Umar Khan Babar                           Kıdemli Sekreter (Dev)

Dr. Shoaib Ahmet Gola                         Başkan (BDA) Maj (R)

Muhammed Akbar Lashari                    Direktör (Planlama/BDA)

Munir Ahmed Bizenjo                           Genel Müdür (Gemi Söküm/BDA)

Syed Asmatullah                                    Bakan Özel Sekreteri

Faiz Kidwai                                           M/S CG Consultant Group Karachi

Tariq Ahmed Rind                                 M/S CG Consultant Group Karachi         

Zaheer Ahmed                                       M/S CG Consultant Group Karachi  

 

Sosyal Medyada Paylaş
Yukarı Çık