121 Hurda Gemi 1 Milyar Liralık Katkı Sağladı!

121 Hurda Gemi 1 Milyar Liralık Katkı Sağladı!

Geçen yıl atık yönetimi kapsamında kullanım ömrünü tamamlayan 121 geminin geri dönüşümü gerçekleştirildi. Hurda statüsünde olan bu gemilerin ekonomiye katkısı ise bir milyar lirayı buldu.

Hurda Gemiler Ülke Ekonomisine Geri Döndürüldü

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kullanım ömrünü tamamlayan gemileri de geri dönüşüme dahil ederek, bu gemilerin ekonomiye yeniden kazandırılmasını sağladı. Hurdaya çıkarılan gemiler geri dönüşümde öncelikle parçalara ayrılıyor. Gemilerin yüzde 98’i ise çelikle üretildiğinden, bu parçalar demir-çelik fabrikalarına gönderilerek yeniden işleniyor.

Gemi Geri Dönüşümü Yapan Ülke Sayısı 16!

Dünya genelinde hurda gemileri geri dönüşüm kapsamında değerlendiren 16 ülke bulunuyor. Bu ülkelerin 5 tanesi ise AB üyesi ülkeler arasında yer alıyor.

Lisanslı 22 Firma Faaliyet Halinde

Aliağa Gemi Söküm Bölgesi, Türkiye’de gemi geri dönüşümü konusunda tek adres olarak faaliyetlerine devam ediyor. Söz konusu bölgede gemi geri dönüşümünü lisanslı olarak gerçekleştiren toplam 22 firma bulunuyor.

Bu 22 firma geçtiğimiz sene toplamda 121 geminin geri dönüşümünü gerçekleştirdi. 121 geminin ağırlığı 604 tonu bulurken, hurda statüsündeki gemilerin ülke ekonomisine kazandırdığı tutar 1 milyar TL’yi buldu.

5 Aydaki Katkı 81 Milyon Doları Buldu

Türkiye gemi geri dönüşümü noktasında her geçen dönem bir adım daha ileriye gidiyor. Bakanlığın çalışmaları meyvelerini vermeye devam ederken, gemi geri dönüşümü ile demir-çelik sektöründe ihtiyacın büyük bir bölümü bu şekilde giderilmiş oluyor. Bu da ithal demir-çelik giderlerinin azalmasını beraberinde getiriyor.

2017 yılının Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan dönemde geri dönüşüme giren gemilerin ülke ekonomisine verdiği destek 81 milyon doları gördü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri 2017’nin sonuna kadar bu katkının daha da artacağını ifade etti.

 

Kaynak :http://www.ekonomi7.com/haber/5383/121-hurda-gemi-1-milyar-liralik-katki-sagladi.html

Sosyal Medyada Paylaş
Yukarı Çık