TMMOB HAFTASINDA GEMİ GERİ DÖNÜŞÜM PANELİ

TMMOB HAFTASINDA GEMİ GERİ DÖNÜŞÜM PANELİ

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası, kuruluş günü olan 11 Aralık tarihini içine alan haftayı, 2009 yılından itibaren, meslek alanına ilişkin çeşitli konularda kongre, konferans, seminer vb. etkinlikler düzenleyerek, “Gemi Mühendisliği Haftası” olarak kutlanıyor. 61.kuruluş yıldönümü kapsamında,11 Aralık 2015 tarihinde gerçekleşen ‘’Gemi Geri Dönüşüm Paneline derneğimizi temsilen, genel Sekreter Ramazan YİĞİT ve panelist olarak Atık Yönetim Merkezi sorumlusu Ersin ÇEVİKER katıldı.

Panele, İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimlerinden Prof.Dr. Selma ERGİN başkanlık etti.

İskoçya üniversitesinden Dr Rafet Emek KURT, Türk Loyd’dan Mehtap ÖZDEMİR panelist olarak katıldı.

Panelde, Dünyadaki gemi geri dönüşüm faaliyetlerinin genel değerlendirmesi, AB Gemi Geri Dönüşüm mevzuatı ve her yönüyle, ülkemizdeki gemi geri dönüşüm faaliyetlerinin genel bir değerlendirilmesi yapıldı.

Panel sonunda Soruları cevaplandıran panelistler, Türkiye’nin diğer Asya ülkelerine nazaran uygulamaları ile ıyı bir durumda olduğunu Hong_Kong sözleşmesi ve AB gemi Geri dönüşüm mevzuatlarının aslında diğer asya ülkelerinin gemi geri dönüşüm faaliyetlerini çevre ve iş sağlığına uyumlu olarak yapması için bir yaptırım olarak, oluştuğu vurgulandı.

Sosyal Medyada Paylaş
Yukarı Çık