GEMİ GERİ DÖNÜŞÜM TESİSLERİ, PETROL PLATFORMLARININ SON DURAĞI…

GEMİ GERİ DÖNÜŞÜM TESİSLERİ, PETROL PLATFORMLARININ SON DURAĞI…

2015 yılı içerisinde toplam 8 adet petrol platformunun geri dönüşüm için geldiği Gemi Söküm Tesisleri’nde bu anlamda bereketli bir yıl yaşanıyor. En son söküm için Şimşekler firmasına gelen üç kolon ve üç iskeleye sahip SCARABEO-4 platformu baştankara vurdurularak söküme başlandı.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan GEMİSANDER Başkanı Adem Şimşek, 2015 yılının en çokr petrol platformu dönüşümü yapılan yıl olduğunu vurgulayarak şöyle dedi:

91 bin ton ağırlığında 8 platform
“30 yılı aşkın süredir, dünya denizlerinde yapılan petrol arama çalışmalarında görev yapan petrol platformları gemi geri dönüşüm tesislerimizde geri dönüştürülüyor.
2015 yılı içerinde tesislerimize 91000 ton çelik ağırlığında, 8 adet petrol platformu gelmiş bulunmaktadır. Geçmiş yıllarda da platform sökümleri yapılmasına rağmen, 2015 yılının petrol platformlarının en çok geri dönüşümünün yapıldığı yıl olduğunu söyleyebilirim.
İşleticileri tarafından Petrol platformların geri dönüşümüne karar verilmesinin başlıca sebep olarak Platformların yeni teknolojilerin gerisinde kalması –yaşları ve petrol piyasasındaki dalgalanmalar önemli bir rol oynamaktadır.
Yenileri de gelecek
Platformlardan her biri ortalama 13000-15000 ton çelik ağırlığına sahiptir. Genişlikleri yaklaşık 60 metre boyları 90 metredir.
Dünyanın çeşitli ülkelerinden römorkörler eşliğinde, gemi söküm bölgesine getirilmektedirler. Yıl sonuna kadar yeni petrol platformlarının tesislerimize gelmesi beklenmektedir.
Gemi geri dönüşüm sektörü için 2015 yılı, petrol platformlarının en çok geri dönüştürüldüğü yıl olma özelliği yanında, geçmiş yıllara göre daha büyük tonajlı gemilerin geri dönüşümünün yapıldığı bir yıl olma özelliğini göstermektedir. Geçmiş yıllara bakıldığında tesislere gelen gemilerin çelik ağırlığı ortalamaları 2000-3000 ton iken 2015 yılında bu ortalamanın 5550 ton civarında olduğunu görüyoruz.
2015 yılında tesislerimize 70 muhtelif tipte gemi gelmiş olup, çelik ağırlıkları 400.000 tondur.
Yabancı uzmanlar her aşamayı yakından takip ediyor
Derneğimiz önderliğinde, Firmalarımızın gemi geri dönüşüm faaliyetlerinde çevre ve iş sağlığına uyma kararlıkları/gayretleri memnuniyetle izlenmektedir.
Halen tesislerimizde, geri dönüşümü devam eden birçok gemi yabancı uzmanlar tarafından her aşamada takip edilmektedir.
Türk gemi geri dönüşüm sektörünün tüm dünyada gemi geri geri dönüşüm faaliyetlerinin çevre ve işçi sağlığına uyumlu olarak yapılması konusundaki Uluslararası sözleşmelere yaklaşımı, AB Yönetmeliği gemi geri dönüşüm tesisleri listesine girebilecek tesislere sahip olması önümüzdeki yıllara umutla bakmamızı sağlayan en önemli hususlardan biri olarak görülmektedir.”

Sosyal Medyada Paylaş
Yukarı Çık